Příběh Elbee

historie projektu Elbee v obrazech

10 let realizace projektu bylo plných silných lidských osudů

Hodnota, kterou Elbee přináší, nelze vždy vyjádřit jen v číslech, ale je tvořena také zážitky a vzpomínkami. Reakce jednotlivců odrážející jejich životní příběhy byly naším motorem, touha pomoci byla naším každodenním palivem. Dovolte nám podělit se s vámi o ty nejdůležitější z nich.

1989
Bojovali jsme za víc

Po druhé světové válce se tehdejší Československo stalo komunistickou zemí pod diktátem Sovětského svazu. Veškeré podniky byly znárodněny a podnikání zakázáno, svoboda omezena. K demokracii a tržnímu hospodářství se země vrátila až v roce 1989. Touha po svobodě se všem, kteří tu dobu pamatují, silně vryla do paměti.

„Historie nás naučila, že svoboda není zadarmo,“

vysvětloval motiv svých budoucích rozhodnutí Ladislav Brázdil starší.


1993
Mít odvahu pro první krok

Společnost ZLKL založil Ladislav Brázdil starší ve svých 35 letech jako reakci na rozhodnutí vedení zemědělského družstva o zrušení mechanizační divize s 45 lidmi, kde byl vedoucím. Cítil zodpovědnost za to, že zajistí obživu pro ně i jejich rodiny. Začátky byly velmi těžké – bez zkušeností, financí, technologií a zakázek a navíc v pronajatých prostorech.

„Žili jsme ze dne na den, od zakázky k zakázce,“

komentoval svůj závazek vůči svým spolupracovníkům Ladislav Brázdil starší.


2003
Láska na první pohled

Ladislav Brázdil starší velmi toužil po tom, mít vlastní výrobek, a zároveň měl v sobě zarytou touhu pomoci. V rodině neměl žádného vozíčkáře, přesto se myšlenka vyvinout speciál pro tělesně postižené okamžitě stala jeho srdeční záležitostí. Realizace byla do roku 2010 externí a projekt postupoval jen pomalu. Změna přišla až zřízením vlastního úseku vývoje.

„Bylo pro mě záhadou, jak je možné, že někteří lidé mají v 21. stolení svobodu slova, ale ne svobodu pohybu,“

zdůvodnil investici do vývoje vozidla Ladislav Brázdil starší.


2007
Zavazující slib uspět

Pan František Trunda byl prvním zájemcem o Elbee. Našel si ho ještě před tím, než získalo své jméno a tedy i dříve, než mělo své webové stránky. Chybou lékaře přišel na základě pooperačních komplikací o obě nohy v kyčli. O Elbee nás neúnavně urgoval dlouhých 7 let, než se v roce 2014 stal jeho prvním zákazníkem.

Na Elbee jsem se roky těšil, jak děcko na zmrzlinu, a doufal, že se ho dočkám,“

zmínil pan Trunda v návaznosti na to, že pro něj Elbee znamená jednodušší život.


2009
Potvrzení smysluplnosti

Veletrh Rehaprotex v Brně byl první skutečnou verifikací zájmu ze strany vozíčkářů. Jejich reakcemi jsme byli ohromeni. Překvapilo nás, že v době, kdy si můžete koupit prakticky cokoli, může existovat produkt, který dokáže dostat slzy dojetí do očí potenciálních zákazníků. Vědět, že myšlenka Elbee má smysl, bylo pro nás klíčové v dalších letech tvrdé práce.

„Vracíte mě do života – začnu posilovat, abych mohl Elbee řídit.“

Tato a další podobné reakce daly projektu smysl.


2009
Osudové setkání

Jednou z klíčových osob, která nás hnala dál, byl pan Stanislav Dyk. Bývalý reprezentant ČR a pětinásobný medailista na mistrovství světa v ploché dráze se v roce 2000 na závodech zranil a zůstal upoutaný k vozíku. Původní verzi Elbee s řídítky ovládat nedokázal, a když jsme v roce 2013 homologovali verzi s volantem a sdruženou pákou brzdy a plynu, progrese jeho postižení nás předběhla. Jeho aktuálně jedinou možností je řídit vozidlo joystickem skrze systém drive-by-wire.

„Odvedli jste skvělou práci, chlapi, jsem na sebe naštvaný,“

řekl v reakci na progresi svého postižení pan Dyk.


2014
Splnění slibu má své tváře

Rok 2014 byl pro nás velmi důležitý – prodali jsme první vozidla Elbee třem vybraným vozíčkářům, abychom získali reálnou zpětnou vazbu z praxe. Byla mezi nimi i první žena, paní Schmidtová. Na vozíku je většinu svého života po autonehodě, kterou nezavinila. Zlom u ní nastal v roce 2013, kdy kvůli zhoršujícímu se stavu řídnutí kostí přestala být schopna přesedat do auta. Skoro rok se proto nedostala například k zubaři i přes to, že to potřebovala.

„Na dodání Elbee jsem čekala jak na smilování, jeho služby pro mě byly neocenitelné,“

řekla po tom, co nám hrozila, že po nás bude házet vypadané zuby, jestli jí Elbee nedodáme rychle.


2017
Další člen rodiny

Jedním z majitelů Elbee ve Francii je pan Pascal Gillet, který se na vozík dostal po pracovním úraze v Africe. Vzhledem k vzácné mozkové poruše je podle francouzských úřadů Elbee jediné vozidlo, které může bezpečně řídit. Pan Gillet je na své Elbee patřičně hrdý, což dokládá i zaslaná fotografie, kde je Elbee 'součástí rodiny'.

„Nyní mohu navštívit svou dceru, která bydlí 25 km daleko,“

nadšeně zmínil Pascal Gillet při našem posledním setkání.


Zážitek z výstavy Rehacare

emoce zachycená designérem Pavlem Huškem

Náhodná setkání, která nás hnala dál

„Peníze jsou odměnou za užitek, který dáte lidem,“
je heslo Henryho Forda, kterým se řídíme.